Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct - Bydgoszcz i Toruniu oraz Lokalny Punkt Kontaktowy ED

 
Europe Direct Information Network to sieć Punktów Informacji Europejskiej, które znajdują się w 27 państwach Unii Europejskiej. Obecnie w całej Europie funkcjonuje 500 punktów, zaś w Polsce 32. Do głównych ich zadań należy udzielanie informacji oraz porad we wszystkich obszarach tematycznych związanych z problematyką europejską, ze szczególnym  uwzględnieniem lokalnych potrzeb społecznych.
 
W wyniku procedury konkursowej ogłoszonej przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w  2005 r. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, jako jedyna instytucja województwa kujawsko-pomorskiego, uzyskała prawo prowadzenia punktu Europe Direct (ED). Wraz z 2009 r.  WSG przyznano prawo utworzenia drugiego punktu ED, tym razem przy Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych WSG w Inowrocławiu, który funkcjonował do końca 2012 r. Wraz z nowym 2013 r., nowy punkt uruchomiony został w Toruniu przy Wydziale Technicznym WSG, zaś w Inowrocławiu powstał jego lokalny odpowiednik.
Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct - Bydgoszcz i Toruń oraz Lokalny Punkt ED - Toruń w Inowrocławiu przy WSG swoje usługi kierują do wszystkich obywateli zainteresowanych zagadnieniami Unii Europejskiej. Do współpracy zapraszani są jednak w szczególności przedstawiciele samorządu terytorialnego, małe i średnie przedsiębiorstwa, nauczyciele i instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe oraz młodzież. Dla nich to bowiem organizowane są dyżury ekspertów z zakresu funduszy europejskich oraz doradcy zawodowego. Ważne znaczenie mają także imprezy cykliczne: warsztaty  i moduły szkoleniowe, a także konferencje, seminaria i konserwatoria. Wydajemy recenzowane publikacje naukowe: "Studia i analiz europejskie" i "Unia Europejska - perspktywy społeczno-ekonomiczne". Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze konkursy, np na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych UE czy z okazji Europejskiego Dnia Języków. Aktywność punktów uzupełnia opieka nad Młodzieżowym Parlamentem Europejskim oraz działalność badawcza.
 
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Bydgoszcz
przy Wyższej Szkole Gospodarki

ul. Garbary 3
85-229 Bydgoszcz
tel.: (+48 52) 567 00 60/61 wew. 30/31
fax: (+48 52) 567 00 69
e-mail:
europe_direct@bydgoszcz.byd.pl 
 
 
 
ul. Grunwaldzka 25b
87-100 Toruń
tel.: (+48 52) 567 00 09
fax: (+48 52) 567 07 37
e-mail: europedirect-torun@byd.pl